Pustka Beskidu Niskiego

Szlak Achitektury Drewnianej z pięknymi cerkwiami, szlaki turystyki pieszej, szlaki rowerowe przez dzikie, pozbawione ludzi i ludzkich osiedli tereny dają wytchnienie od wielkomiejskiego gwaru. Tylko tu wędrując przez cały dzień możesz nie spotkać nikogo. 

Możesz także :

– zaszyć się nad potokiem 200m od domu lub wybrać się rowerem na zalew Klimkówka 6 km popływać, pożeglować czy morsować zimą. 

– wybrać się  okrężnym szlakiem architektury drewnianej i zobaczyć cerkwie w Łosiu, Ropie, Uściu Gorlickim, Kwiatoniu, Skwirtnym, Gładyszowie i przez przełęcz pod Magurą wrócić do Nowicy 30 km, 

– odbyć spotkanie z historią w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu 7km lub zwiedzić renesansowy kasztel w Szymbarku 13 km.

– spędzić dzień za granicą i udać się na Słowację do gotyckiego Bardejowa,   wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO  czy Bardejowskich Kupeli 39km

– zimą pojeździć na nartach na stoku Magury Małastowskiej : Magura Ski 6 km, w Małastowie 10 km, czy Smerekowcu 14 km.

Browar Grybów

Warto wybrać się trochę poza granicę Beskidu Niskiego, do browaru w Grybowie /Siołkowa/ 25 km. Browar przez wiele przedwojennych lat należał do rodziny Paschków, którzy już w tamtym okresie wytwarzali medalowe piwa. Obecni włascicele  staraja się podtrzymywać tradycje dobrze ważonego trunku. Warto zatrzymac się tutaj by w „przyzakładowym” sklepiku zakupić zestaw  rzemieślniczego piwa cieszącego się obecnie uznaniem tubylców i przyjezdnych.

Partyzant Franciszek Paschek 'Kmicic” jako postać ważna dla miasta, pojawia się także na jednym z deskali namalowanych na stodole, w otoczeniu zieleni, pod górą Chełm przez Arkadiusza Andriejkowa w ramach grybowskiego projektu „Cichy Memoriał – Grybowska Saga” powstałych w 2020r.  W samym Grybowie spacer w przeszłość pozwla poznać innych, dawnych mieszkańców: rodzinę Gottlobów i Kapnerów – muarl przy ul. Kilińskiego, Marię Studnicką – deskal przy ul. Ogrodowej oraz Jana Dębowskiego z żoną Janiną – mural na ul. Armii Krajowej.